ANTALYA KADINLARI SOKAKTA

“Kürtajda Söz Sahibi Kadındır”

Antalyalı kadınlar, başbakanın ve diğer hükümet yetkililerinin kürtaj konusundaki açıklamalarını protesto etti, “Kadınların bedeninin sadece kadınlara ait olduğunun tartışılamayacağının altını çiziyoruz” dedi.

Anlatya – BİA Haber Merkezi
02 Haziran 2012, Cumartesi

Anlatya’da kadınlar Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanan kadınlar  sloganlarla  Attalos’a kadar yürüyerek hükümetin kürtaj konusunda yaptıkları açıklamaları protesto etti.

“Tayyip elini bedenimden çek”, “Kürtaj değil Uludere cinayettir”, “Kürtaj haktır Uludere katliam”, “AKP elini bedenimden çek”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Erkek devlet şiddetine son” sloganlar atılan yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasını eyleme katılan örgütler adına KESK üyesi Ayşe Şimşek okudu.

Açıklamanın ardından kadınlar bir saat süren bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme çok sayıda kadın katıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı’nda sezaryeni ve kürtajı Uludere katliamıyla benzeştirip, cinayet olarak tanımlayacak kadar akıl dışı fikirlerle karşımıza çıkmaktadır.

“Bu yaklaşım; kadın bedenine el koyma, kadını yok sayma, sermayeye ucuz çocuk işçi ordusu yaratma, işyerlerinde kreşleri kapatarak kadının istihdama katılmasını engelleme yaklaşımıdır.Kadını anneliğe indirgeme, eve kapatma yaklaşımıdır.

“Kürtaj değil, esas kürtajın yasaklanması cinayettir!!!

“Kürtaj; istenmeyen gebeliklerin tıbbi olmayan yollarla sonlandırılmasını engelleyen, dolayısıyla anne ölümlerini azaltmada, büyük etkisi olan tıbbi bir yöntemdir.

“Kürtaj hakkında karar verecek, kadının doğurganlığı üzerine söz sahibi olan erkek-devlet değil, kadının kendisidir.

“Türkiye’nin taraf olmaktan övündüğü Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ne göre kadınlar çocukların sayısına ve dünyaya getirilme zamanına serbestçe ve makulce karar verme hakkına sahiptir.

“Biz kadınlar, kadınların bedeninin, yaşamının zapturapt altına alınmasına itiraz ediyoruz.

“Kadınların bedeninin sadece kadınlara ait olduğunun tartışılamayacağının altını çiziyoruz.” (ÇT)

Basın açıklamasına katılan kurumlar:

KESK’li Kadınlar, Kadın Danışma Ve Dayanışma Derneği, Antalya Barosu Kadın Hakları Kurulu, Halkevci Kadınlar, Pirsultan Abdal Kültür Derneği Kadınları, Kent Konseyi Kadın Meclisi, Antalya Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kadınları, Türkiye Aile Planlaması Derneği Kadınları, Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisi, Devrimci İşçi Partili Kadınlar, Özgürlük ve Dayanışma Partili Kadınlar, Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar, Türkiye Komünist Partili Kadınlar.

Kaynak : http://bianet.org/bianet/insan-haklari/138815-kurtajda-soz-sahibi-kadindir